piątek, 28 października 2011

SŁODKIE DZIECIŃSTWO





Słówko o słodyczach.
Dzieci uwielbiają słodycze! Najchętniej jadłyby na śniadanie chleb z czekoladą, na obiad naleśniki z dżemem, a na kolację znów chleb z czekoladą. Oczywiście - jako mamy - na to nie pozwalamy, choć gdyby się dobrze przyjrzeć, często dla świętego spokoju ustępujemy.
Za i przeciw
O Wpływie cukru na stan uzębienia nie musimy się chyba szczególnie rozpisywać. Dziś już wiadomo, że próchnica pojawia się u tych maluchów, które są nieprawidłowo odżywiane (m.in. zbyt dużo słodyczy w diecie), a także które słabo dbają o higienę jamy ustnej. Słodycze to przede wszystkim jednak puste kalorie, które powoduję otyłość.
Dzieciom jednak tę argumentację trudno zrozumieć. Dla nich batonik to po prostu chwila przyjemności, cóż więc może być w tym złego? - myślą. Warto więc przyjrzeć się tej słodkiej kwestii. Czy koniecznie trzeba rezygnować z cukru? Nie! Wystarczy do tematu podejść racjonalnie. Pamiętajmy więc, że:
*słodycze nie powinny służyć za nagrodę
*dajemy dzieciom słodkości tylko raz dziennie - w porze podwieczorku
*po ich zjedzeniu myjemy zęby
*staramy się przygotowywać słodkości sami

Przepisy na domowe słodkości:

Batoniki orkiszowe/owsiane
Potrzebujemy: 200g płatków owsianych lub orkiszowych, 100g rodzynek lub suszonej żurawiny, jabłko, 80g masła, 50g brązowego cukru, 2 łyżki miodu, odrobina soli

Jak robimy? Rozpuszczamy masło z cukrem. Starte na grubych oczkach jabłko oraz suszone owoce (mogę być wcześniej namoczone) mieszamy z płatkami, dodajemy sól. Następnie łączymy z masłem i przez chwilę gotujemy. Dodajemy miód. Rozgrzewamy piekarnik do 180˚C. Na blachę, na papier do pieczenia wykładamy masę i formujemy z niej prostokąt (ok. 2cm grubości). Pieczemy ok. pół godziny. Kroimy w batoniki, dopiero gdy całkowicie ostygnie.

Lody czekoladowo-bananowe
Potrzebujemy: 4 banany, tabliczkę czekolady (najlepiej gorzka), 1,5 szklanki kremówki, 2-3 łyżki cukru, 2-3 łyżki soku z cytryny

Jak robimy? Banany miksujemy blenderem, dodajemy cukier i sok z cytryny. Ubijamy kremówkę. Ścieramy na tarce czekoladę na wiórki. Do ubitej śmietany dodajemy startą czekoladę i zmiksowane banany. Wstawiamy do zamrażarki. Po kilku godzinach lody gotowe!

Blok czekoladowy
Potrzebujemy: 30dkg herbatników (petitki), 1 kostkę masła, 1 szklankę cukru, 3 łyżki kakao, 6 łyżek wody, 25dkg mleka w proszku, bakalie (opcjonalnie 2-3 łyżki rumu)

Jak robimy? Herbatniki kruszymy. Rozpuszczamy masło, a następnie dodajemy do niego cukier, kakao i wodę. Gotujemy przez chwilę, stale mieszając. Po ostudzeniu dodajemy do masy mleko w proszku, bakalie, herbatniki (rum) i przekładamy do wyłożonej folią spożywczą foremki keksowej. Odstawiamy do zastygnięcia (w chłodne miejsce).

Szpajza
Potrzebujemy: 4 jajka, 3/4 szklanki cukru, kilka brzoskwiń z puszki (mogą być także: truskawki, jagody ostrężyny, sok z cytryny, kakao, zmielone orzechy), 3 łyżeczki żelatyny, coś do ozdobienia (np. lentilki, starta czekolada, rodzynki, płatki migdałów)

Jak robimy? Zagotowujemy wodę. Do szklanki wsypujemy żelatynę, którą trzeba zalać niewielką ilością wody (ok 1/4 szklanki). Następnie miksujemy owoce. Żelatynę mieszamy aż do całkowitego rozpuszczenia. Dolewamy do zmiksowanych owoców i wstawiamy do lodówki na kilka chwil.
Mikserem ubijamy pianę z białek. Gdy ta będzie już sztywna, dodajemy żółtko po żółtku (nie wszystkie naraz!) oraz cukier. Gdy wszystko się połączy, dolewamy powoli zmiksowane owoce. Całość przelewamy do pojedynczych pucharków lub do jednej miski. Odstawiamy do lodówki. Ozdabiamy dopiero przed podaniem.

Cynamonowe bułeczki
Potrzebujemy: 1 szklanka letniego mleka, 2 jajka, 4 szklanki mąki pszennej, 6 łyżek cukru, 1/2 kostki masła (125 g), roztopionego i ostudzonego, 4 dag świeżych drożdży lub 2 dag drożdży instant, szczypta soli; oraz do środka: 1/4 kostki masła, roztopionego, około pół szklanki cukru, trochę brązowego cukru do posypania, kilka łyżeczek cynamonu, rodzynki (opcjonalnie).

Jak robimy? Do pół szklanki mleka dodajemy rozdrobnione drożdże oraz 2 łyżki cukru. Odstawiamy na ok. 5 minut, żeby drożdże zaczęły pracować. Do sporej miski przesiewamy mąkę oraz dodajemy następujące składniki: sól, jajka, resztę mleka, resztę cukru oraz zaczyn drożdżowy. Wyrabiamy. Gdyby ciasto nie chciało się odklejać od rąk, dodajemy jeszcze trochę mąki. Pod koniec dodajemy stopione masło. Ciasto powinno być gładkie i zwarte. Następnie odstawiamy ciasto do wyrośnięcia w ciepłe miejsce (np. obok kaloryfera), przykryte ściereczkę. Czekamy aż podwoi objętość (ok. 2h), a następnie wykładamy na stolnicę. Rozdzielamy na dwie części. Ciasto rozwałkowujemy, smarujemy roztopionym masłem, obficie posypujemy cukrem i cynamonem (rodzynkami, jeśli ktoś lubi). Następnie ciasto zwijamy w zgrabną roladę, a tę tniemy na kawałki. Układamy płasko na blaszce posmarowanej masłem dość luźno, bo bułeczki rosną w trakcie pieczenia. Po wierzchu można posypać jeszcze brązowym cukrem. Pieczemy około 10 - 15 minut w temperaturze 180°C.


Autor: Monika Moryń
Za : 
http://www.benc.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń

Translate

Obserwatorzy